Jak vybrat správnou barvu vchodových dveří?

Ať už žijete v bytě nebo vlastníte rodinný domek, určitě přemýšlíte, jak své hnízdečko co nejvíce zvelebit a zútulnit. O tom, že estetika zde hraje nemalou roli se snad ani nemusíme zmiňovat. Doby, kdy výběr barvy vašich vchodových dveří ovlivňovalo heslo „hlavně nevyčnívat z řady“ jsou již dávno ty tam. Dnes můžete mít dveře v podstatě v jakékoli barvě, od tlumených přírodních tónů až po jasně červenou nebo žlutou. Důležité je, aby se vstup do vašeho domova zamlouval hlavně vám a aby se hodil do svého okolí.

goethův kruh barev

Zaprvé: základní znalost barevných harmonií

Ačkoli by se na výběru barvy nemuselo zdát nic složitého, existuje o tom dokonce celá věda. Jako základní pomocník by vám při výběru barvy pro vchodové dveře mohl posloužit tzv. Goethův kruh. Podle rozmístění barev v něm rozlišujeme barvy doplňkové – ty leží v kruhu vedle sebe a používáme je, chceme-li vytvořit jemnou barevnou harmonii „tón v tónu“ – a barvy komplementární, které jsou v kruhu vždy přímo naproti sobě a které někdy nazýváme jako barvy kontrastní. Pokud máte jednu barvu jako dominantní, zkuste použít na některé detaily právě její komplementární barvu – stylový designový výsledek vás mile překvapí!

Zadruhé: zohledněte styl vašeho domova

V podstatě to chce jen trochu selského rozumu – je jasné, že k domu z červených cihel se nebudou hodit vchodové dveře v odstínu pastelové růžové (i přesto, že je to zrovna vaše oblíbená barva). A naopak, že stavba v mediteránském stylu přímo volá po modrých nebo tyrkysových vstupních dveřích. Do futuristického minimalistického bydlení zase nezvolíte rustikální patinované vstupní dveře a tak dále…

Zjednodušeně řečeno byste tedy měli brát v potaz materiály, barevnost v okolí vstupních dveří, styl ostatních prvků vašeho bydlení, váš vlastní osobitý vkus a základní poznatky o barvách, které jste se dozvěděli výše. Pokud všechny tyto faktory rovnoměrně zkombinujete, nemůžete při výběru barvy vchodových dveří šlápnout vedle.

oranžové vchodové dveře TTK
Rady a tipy

Rady a tipy

TTK vám pravidelně přináší nejzajímavější, nejpraktičtější a nejdůležitější informace, které potřebujete o dřevěných oknech, vchodových dveřích, posuvných stěnách a ostatním příslušenství vědět. Inspirujte se našimi radami a tipy.

Certifikáty

Certifikáty

TTK je držitelem systémové certifikace ISO 9001:2001 a všechny produkty mají Certifikáty o vlastnosti výrobku. TTK je také partnerem pro bezpečnost společnosti MAYER & CO BESCHLÄGE GMBH.

Naši prodejci

Naši prodejci

Naši prodejci eurooken se vyskytují po celé České republice a také máme několik obchodních zastoupení v zahraničí. Tato obchodní síť byla v roce 2002 propojena elektronicky a tím také dosáhla potřebné pružnosti a schopnosti reagovat na …

Časté dotazy

Časté dotazy

Při výběru vhodných oken, vchodových dveří či příslušenství pro váš byt nebo dům si kladete jistě spoustu otázek. Ty nejčastější jsme pro vás zodpověděli.