Jak a kdy správně větrat okny

Možná jste si právě pořídili do svého domova nová okna, nebo jste se dokonce právě nastěhovali do zbrusu nového domu. Je jasné, že budete chtít svoje hnízdečko udržet co nejdéle jako nové – útulné, krásné a funkční. To také znamená dobře hlídat a regulovat jak relativní vzdušnou vlhkost, tak i teplotu.

Ideální vzdušné podmínky pro vás i vaše okna

Ideální vzdušná vlhkost, ve které se bude dobře dařit jak vám, tak vašim novým oknům či dveřím, se pohybuje mezi 40 a 50 %. Aby vlhkost neškodila, především dřevěným materiálům a konstrukcím, neměla by překročit 60 %. Co se týče teploty, neměla by v interiérech (nových, ani stávajících) klesnout nikdy pod 15 °C. Znamená to, že u nových staveb je nutné během zimy zároveň topit i průběžně větrat.

Co všechno může ovlivnit vzdušnou vlhkost

Jakmile je jednou nějaký prostor obývaný, je nutné vzít v úvahu i vliv jeho obyvatel a vybavení na relativní vzdušnou vlhkost. Například během sprchování se do okolního vzduchu uvolní asi 1.6 litru vody, při vaření to může být až 0.45 litru za hodinu. I my, lidé, uvolňujeme do okolí spousty vody – dýcháním a pocením během spánku každý z nás vyrobí asi 1 litr vody.

Tři zásady správného větrání

Aby se nám doma nedržely plísně, a i nám samotným se dobře dýchalo, je tedy třeba pravidelně a důsledně větrat – což je mimochodem také potřeba umět! Ideální větrání probíhá rychle, často a intenzivně (průvanem). V praxi to znamená, že bychom měli vždy otevřít všechna okna tak, aby mohl vzniknout průvan. Vzduch se tak v místnostech rychle vymění za čerstvý, aniž by došlo k podstatnějším tepelným ztrátám. Ideální délka větrání je pak 10 minut, které v zimě můžeme zkrátit na 6.

otevírání eurookna

Rady a tipy

Rady a tipy

TTK vám pravidelně přináší nejzajímavější, nejpraktičtější a nejdůležitější informace, které potřebujete o dřevěných oknech, vchodových dveřích, posuvných stěnách a ostatním příslušenství vědět. Inspirujte se našimi radami a tipy.

Certifikáty

Certifikáty

TTK je držitelem systémové certifikace ISO 9001:2001 a všechny produkty mají Certifikáty o vlastnosti výrobku. TTK je také partnerem pro bezpečnost společnosti MAYER & CO BESCHLÄGE GMBH.

Naši prodejci

Naši prodejci

Naši prodejci eurooken se vyskytují po celé České republice a také máme několik obchodních zastoupení v zahraničí. Tato obchodní síť byla v roce 2002 propojena elektronicky a tím také dosáhla potřebné pružnosti a schopnosti reagovat na …

Časté dotazy

Časté dotazy

Při výběru vhodných oken, vchodových dveří či příslušenství pro váš byt nebo dům si kladete jistě spoustu otázek. Ty nejčastější jsme pro vás zodpověděli.