Typy oken a podle čeho je rozlišujeme

Slovo okno je zdánlivě jednoznačný pojem, který v sobě však při bližším prozkoumání skrývá celé desítky, možná i stovky, variant. A to nyní necháváme stranou námi vyráběné konkrétní typy oken, jako jsou TTK klasik nebo TTK alu. Bavíme se stále o obecném rozdělení oken do různých podtypů podle rozmanitých parametrů.

 

 

Podle čeho tedy můžeme okna kategorizovat?

Parametrů, podle kterých se dají okna dělit na různé typy je celá řada. Kromě velikosti nebo například barvy jsou důležité tyto základní charakteristiky:

Materiál rámu

Rozdělit okna podle materiálu, ze kterého je vyroben rám, se nabízí snad ze všeho nejdříve. Z naší nabídky znáte okna dřevěná a dřevohliníková. Pro tyto materiály jsme se rozhodli díky jejich kvalitě a dlouhé životnosti. Na trhu jsou samozřejmě ale i okna plastová, hliníková nebo i okna bez rámu.

Členění a počet křídel

Okenní křídlo je pohyblivá část okna, spojená s okenním rámem pomocí pantů. Podle počtu takovýchto samostatně pohyblivých částí v rámci jednoho okna rozlišujeme jednokřídlá, dvoukřídlá, tříkřídlá a vícekřídlá okna. Takové okno, které má mezi jednotlivými křídly pevné sloupky, se nazývá sdružené okno.

Způsob otevírání

Dalším parametrem, podle kterého se dají rozdělit typy oken, je způsob jejich otevírání:

  • Pevné zasklení: takové okno sice nejde otevřít, zato má ale lepší izolační vlastnosti.
  • Sklopné okno: otevírá se pouze směrem dovnitř do interiéru, a to jako ventilace.
  • Otevíravé okno: tento typ otevírání umožňuje úplné, tedy maximální, otevření okna.
  • Otevíravě-sklopné okno: kombinace dvou předchozích typů je nyní nejběžnějším typem otevírání a umožňuje otevřít okenní křídlo jak úplně, tak i na ventilaci.
  • Posuvné okno: otevírá se posouváním částí okna po kolejnici.

Tvar

Okna můžeme rozdělit i podle jejich tvaru. Klasikou jsou samozřejmě okna čtvercová či obdélníková. Vybrat si ale můžete i kruhové, obloukové nebo zkosené okno.

Rady a tipy

Rady a tipy

TTK vám pravidelně přináší nejzajímavější, nejpraktičtější a nejdůležitější informace, které potřebujete o dřevěných oknech, vchodových dveřích, posuvných stěnách a ostatním příslušenství vědět. Inspirujte se našimi radami a tipy.

Certifikáty

Certifikáty

TTK je držitelem systémové certifikace ISO 9001:2001 a všechny produkty mají Certifikáty o vlastnosti výrobku. TTK je také partnerem pro bezpečnost společnosti MAYER & CO BESCHLÄGE GMBH.

Naši prodejci

Naši prodejci

Naši prodejci eurooken se vyskytují po celé České republice a také máme několik obchodních zastoupení v zahraničí. Tato obchodní síť byla v roce 2002 propojena elektronicky a tím také dosáhla potřebné pružnosti a schopnosti reagovat na …

Časté dotazy

Časté dotazy

Při výběru vhodných oken, vchodových dveří či příslušenství pro váš byt nebo dům si kladete jistě spoustu otázek. Ty nejčastější jsme pro vás zodpověděli.