Rosení oken – běžný jev, který je možné omezit
Rosení oken – běžný jev, který je možné omezit

Po koupi a montáži nových oken či prosklených dveří se vám během dne začne na skle srážet voda a vy už s hrůzou vytáčíte číslo firmy v domnění, že při montáži udělali někde chybu. Ovšem jestliže firma pracuje s kvalitními a certifikovanými materiály, je nutno hledat onu chybu v interiéru. Níže si vysvětlíme příčinu rosení oken a jak mu zabránit.

K rosení oken dochází ve třech situacích

Naše okna najdete zasklená buď dvojsklem nebo trojsklem. Všechny okenice prochází testováním, aby splňovaly veškeré vlastnosti pro správnou funkčnost.

Rosení oken zevnitř

Nejčastěji dochází k rosení oken v zimně a v chladných měsících. Venku je studené ovzduší, a tak se uvnitř místnosti voda začíná srážet a kondenzovat na skle. 

Běžně se vlhkost sráží v místnostech jako je koupelna, toaleta a kuchyň. Rosení oken se také týká místností, které jsou málo vytápěné a větrané, například sklepní prostor, garáž, chodba atd. Pokud stavíte novostavbu, neděste se. Vlhkost vzniká i v čerstvě postavených domech – je nutno vyčkat, než celá stavba vyschne. Vlhkost vzniká i při běžných činnostech, jako je například zalévání květin, vaření, pobyt osob v místnosti atd. 

Tomuto jevu byste měli věnovat velikou pozornost, jelikož přílišným opakovaným rosením oken může docházet k tvorbě plísní na stěnách, k odpadávání malby a navlhání stěn uvnitř místnosti.

Rosení oken zvenčí

Jestliže je venku vyšší vlhkost a teplota převyšuje teplotu okenic, dochází ke kondenzaci vody na venkovní straně oken. Rosení oken zvenčí vzniká i u kvalitních skel s malou tepelnou propustností – venkovní část izolačního skla není ohřívána teplem z interiéru.

Rosení uvnitř izolačního skla

V tomto případě je vada na straně výrobce, jelikož voda vnikla do meziprostoru a kondenzuje mezi skly kvůli netěsnosti při jeho výrobě nebo montáži. Může jít také o nezaviněné poškození, které nemá na kontě ani výrobce, ani dodavatel. Rosení oken zabráníte jeho výměnou.

Jak zabránit rosení oken

Kondenzace vody je fyzikální jev, ke kterému dochází zcela běžně. Bojovat s rosením oken nemá cenu, lze ho ale pár způsoby eliminovat. Naše dřevěná eurookna a dřevohliníková okna jsou opatřena těsněním, které zabraňuje vlhkosti vniknout do interiéru, ale také úniku vlhkosti zevnitř ven. Právě to zapříčiňuje u veškerých oken na trhu kondenzaci vlhkosti na skle. Pokud ale budete pravidelně větrat místnost přinejmenším mikroventilací, můžete omezit rosení oken zevnitř budovy. 

Co ovlivňuje rosení oken

  1. Jestliže máte často stažené žaluzie, nedochází tak k osušení skla cirkulujícím teplým vzduchem a vzniká tak vlhkost. 
  2. Pokud topení nedosahuje určité teploty, nebude docházet k osušování oken vnitřním cirkulujícím vzduchem a voda bude kondenzovat.
  3. Nedostatečným větráním místnosti může docházet k rosení skla a následnému vzniku plísní na omítce.
  4. Špatně provedené zateplení budovy může zapříčiňovat zadržování vlhkosti vně budovy. Vlhkost nemá kudy unikat z místnosti ven.
  5. Pokud máte v místnosti dlouhé závěsy a záclony, je možné, že právě zde je zakopaný pes – vlhkost se nemá jak eliminovat kvůli špatné cirkulaci teplého vzduchu.
  6. Vytápění má veliký vliv na rosení oken zevnitř, proto špatně umístěné topení dostatečně neohřívá vzduch v místnosti a ten nemůže vysoušet a ohřívat okenní skla.
  7. Při montáži oken je důležité věnovat pozornost i parapetům, jelikož široké parapety přesahující topení mohou způsobovat zvýšenou tvorbu vlhkosti na oknech.
  8. Jestliže máte okna umístěná na chladnější stranu (sever, severozápad, severovýchod), bude docházet ke zvýšené kondenzaci skel. 
  9. Eliminovat spouštěče vniku vlhkosti může pomoci ke snížení rosení oken. Prádlo se snažte sušit venku anebo v sušičce, snižte počet květin v místnosti (vyhněte se umístění na parapetu), při vaření používejte digestoř atp.
Rady a tipy

Rady a tipy

TTK vám pravidelně přináší nejzajímavější, nejpraktičtější a nejdůležitější informace, které potřebujete o dřevěných oknech, vchodových dveřích, posuvných stěnách a ostatním příslušenství vědět. Inspirujte se našimi radami a tipy.

Certifikáty

Certifikáty

TTK je držitelem systémové certifikace ISO 9001:2001 a všechny produkty mají Certifikáty o vlastnosti výrobku. TTK je také partnerem pro bezpečnost společnosti MAYER & CO BESCHLÄGE GMBH.

Naši prodejci

Naši prodejci

Naši prodejci eurooken se vyskytují po celé České republice a také máme několik obchodních zastoupení v zahraničí. Tato obchodní síť byla v roce 2002 propojena elektronicky a tím také dosáhla potřebné pružnosti a schopnosti reagovat na …

Časté dotazy

Časté dotazy

Při výběru vhodných oken, vchodových dveří či příslušenství pro váš byt nebo dům si kladete jistě spoustu otázek. Ty nejčastější jsme pro vás zodpověděli.