Větrání na mikroventilaci – kdy ho využít a kdy se mu vyhnout?

Mikroventilace je v podstatě větrání při zdánlivě zavřeném okně. Ačkoli okno vypadá jako zavřené, vzniká zde přibližně 2mm štěrbinka mezi okenním křídlem a těsnícími profily. Obvyklá poloha kličky při mikroventilaci je v úhlu 45° směrem nahoru.

Navzdory tomu, že jsou mikroventilací vybavena všechna moderní okna, ji mnoho odborníků doporučuje nevyužívat. Důvodem jsou jistá úskalí, která s sebou použití mikroventilace v nevhodnou dobu může nést. Pokud ale budete dodržovat základní pravidla správného větrání, nemáte se určitě čeho bát.

Větrání na mikroventilaci

Co tedy nedělat?

Nepoužívejte mikroventilaci v zimě. Nebo ještě obecněji – ani v jiném ročním období, pokud venkovní teplota klesne pod 0 °C.

Důvod: Interiér se dostatečně nevyvětrá, a navíc se zbytečně ochladí – je to tedy značně neekonomické i vzhledem k účtům za teplo. Ke všemu je zde ještě riziko poškození kování.

Nenechávejte okna na mikroventilaci když odcházíte z domu.

Důvod: Okna v této pozici nejsou zabezpečená. Případný nevítaný návštěvník tak nebude muset vyvinout žádnou extra sílu a poměrně snadno se dostane oknem dovnitř. Navíc by vám v tomto případě pojišťovna nic neproplatila.

Nepoužívejte mikroventilaci při silném nárazovém větru.

Důvod: Silnější poryv větru by mohl okno nešetrným způsobem otevřít – a škoda je na světě.

Mikroventilaci nepoužívejte ani v případě, že potřebujete mít ticho – takto pootevřené okno totiž ztrácí svou zvukově izolační schopnost a do interiéru by vám pronikal venkovní hluk. Nejšťastnější volbou není ani použití mikroventilace za úplného bezvětří: sice se nemůže stát nic zlého, ale výsledný efekt bude prakticky nulový.

Kdy má tedy mikroventilace smysl?

Pomocí mikroventilace je možné udržovat optimální hladinu relativní vzdušné vlhkosti v interiéru (což je cca 50 %). Účinnost je podmíněna dodržením následujících předpokladů:

  • Venku není úplné bezvětří
  • Venkovní teplota neklesla pod 0 °C

Naše doporučení

V zimě větrejte krátce a intenzivně. Když necháte otevřenou mikroventilaci přes noc, prochladnou stěny, nábytek i podlahy – a jejich opětovné ohřátí chvíli trvá. A moc nového vzduchu tak nezískáte. Pokud však vyměníte vzduch rychlým a intenzivním větráním, bude v místnosti po zavření okna pořád příjemně, vzduch bude čistý, suchý a snadno se opět ohřeje do pokojové teploty. Rychlým větráním zároveň předejdete kondenzování či dokonce namrznutí vody ve falcech okna, které může následně způsobit korodování kování.

Rady a tipy

Rady a tipy

TTK vám pravidelně přináší nejzajímavější, nejpraktičtější a nejdůležitější informace, které potřebujete o dřevěných oknech, vchodových dveřích, posuvných stěnách a ostatním příslušenství vědět. Inspirujte se našimi radami a tipy.

Certifikáty

Certifikáty

TTK je držitelem systémové certifikace ISO 9001:2001 a všechny produkty mají Certifikáty o vlastnosti výrobku. TTK je také partnerem pro bezpečnost společnosti MAYER & CO BESCHLÄGE GMBH.

Naši prodejci

Naši prodejci

Naši prodejci eurooken se vyskytují po celé České republice a také máme několik obchodních zastoupení v zahraničí. Tato obchodní síť byla v roce 2002 propojena elektronicky a tím také dosáhla potřebné pružnosti a schopnosti reagovat na …

Časté dotazy

Časté dotazy

Při výběru vhodných oken, vchodových dveří či příslušenství pro váš byt nebo dům si kladete jistě spoustu otázek. Ty nejčastější jsme pro vás zodpověděli.