Jak správně pečovat o vchodové dveře

Dřevěné i dřevohliníkové vchodové dveře jsou ozdobou každého bydlení. Vypadat krásně mohou klidně i dlouhá léta, jediné, co za to budou chtít, je trocha pravidelné péče.

V případě péče o dřevěné a dřevohliníkové dveře je stejně důležité znát správný postup jako vědět, čemu se vyvarovat. Příliš agresivní metody čištění by totiž snadno mohly vašim dveřím spíše uškodit, podobně jako úplná absence jakékoliv péče.


Jak často čistit a udržovat?

Frekvence čištění a údržby dveří závisí v mnohém i na jejich umístění a vnějších klimatických podmínkách. Například dveře orientované jižně jsou celý den vystavené slunečnímu záření, dveře ve vyšších nadmořských výškách zase čelí častým a intenzivním změnám počasí atd. S ideální frekvencí ošetřování vám může poradit náš servisní technik při montáži.

Co všechno byste měli u dveří ošetřovat

Dveře nejsou jen samotné dveřní křídlo. Vaši péči bude potřebovat také dveřní kování, těsnění, rámy a v případě prosklených dveří pochopitelně i sklo. Během údržby nechávejte dveře otevřené, aby mohly všechny očištěné části dobře vyschnout. Teprve pak dveře zavřete.

Péče o dřevěná dveřní křídla

Dřevěné dveře byste měli každé 3 měsíce zkontrolovat (především jejich exteriérovou část), zda se na jejich povrchu neobjevují drobné trhlinky či prasklinky. Podobná drobná poškození se musí co nejrychleji přetřít novým lakem, aby se zamezilo případným složitějším opravám.

Jsou-li dveře v pořádku, můžete je jemně očistit měkkým hadříkem, který nepouští vlákna, a mýdlovou vodou. Následně dveře jiným měkkým hadříkem osušte do sucha.

Péče o hliníkové opláštění

Při čištění dveří opláštěných hliníkem si vystačíte s měkkou houbičkou a vodou s přídavkem saponátu na nádobí. Vyhněte se tekutým čisticím pískům, rozpouštědlům a dalším agresivním látkám. Hliníkový povrch nečistěte pod přímým sluncem.

Péče o dveřní prosklení

K čištění prosklení používejte běžné čisticí prostředky na sklo bez obsahu chloridu amonného a měkký hadřík, který nepouští vlákna. Mycí houbičky ani hadříky z mikrovlákna byste používat neměli, mohli byste totiž sklo poškrábat.

Péče o dveřní kování

Aby vaše dveře správně fungovaly, je potřeba čas od času promazat jejich kování, případně použít sprej na kování. Pokud jsou kovové části dveří znečištěné, použijte měkký hadřík, namočený v mýdlovém roztoku. Jelikož by kovové části neměly být v žádném případě vystavené dlouhodobému působení vlhkosti, měli byste je ihned po očištění vysušit měkkým hadříkem.

Péče o dveřní těsnění

K čištění těsnění používejte pouze slabé čisticí přípravky a jemné hadříky, které nepouštějí vlákna. Jednou ročně můžete těsnění natřít vazelínou: prodloužíte tak jeho životnost a pružnost.

Mějte na paměti, že prevence je vždy lepší než následná investice do rozsáhlých oprav. Pokud vaše dveře vyžadují odbornější zásah či servis, nebojte se nám ozvat, rádi vám pomůžeme.

Rady a tipy

Rady a tipy

TTK vám pravidelně přináší nejzajímavější, nejpraktičtější a nejdůležitější informace, které potřebujete o dřevěných oknech, vchodových dveřích, posuvných stěnách a ostatním příslušenství vědět. Inspirujte se našimi radami a tipy.

Certifikáty

Certifikáty

TTK je držitelem systémové certifikace ISO 9001:2001 a všechny produkty mají Certifikáty o vlastnosti výrobku. TTK je také partnerem pro bezpečnost společnosti MAYER & CO BESCHLÄGE GMBH.

Naši prodejci

Naši prodejci

Naši prodejci eurooken se vyskytují po celé České republice a také máme několik obchodních zastoupení v zahraničí. Tato obchodní síť byla v roce 2002 propojena elektronicky a tím také dosáhla potřebné pružnosti a schopnosti reagovat na …

Časté dotazy

Časté dotazy

Při výběru vhodných oken, vchodových dveří či příslušenství pro váš byt nebo dům si kladete jistě spoustu otázek. Ty nejčastější jsme pro vás zodpověděli.