Pusťte do svého domova maximum denního světla

Denní světlo ve své přirozené formě je pro lidskou psychiku důležitější, než by se na první pohled mohlo zdát. A nenahradí jej ani sebepokrokovější umělé osvětlení (ačkoliv vám výrobci budou tvrdit opak).

S nedostatkem přirozeného denního světla přichází kromě špatné nálady i únava nebo bolesti hlavy, a naopak odchází schopnost se soustředit. Logicky je tedy žádoucí mít během dne přirozeného světla co nejvíce to jde. A jelikož podle průzkumů tráví většina z nás až 80 % života v interiéru, je potřeba přivést denní světlo i tam. Jak na to?

Okna

Okna různých tvarů i velikostí jsou přirozeně hlavním zdrojem denního světla v interiérech. Typem i provedením by měla okna odpovídat charakteru stavby a zvláštní pozornost je potřeba věnovat i tomu, na kterou světovou stranu jsou okna orientovaná. Podle toho k nim pak lze vybrat i vhodné příslušenství – například dřevěné žaluzie pro velkoformátová okna orientovaná na jih, která by v létě mohla tvořit zdroj nežádoucího tepla.

Prosklené stěny

Pokud k tomu máte prostor, zkuste zvážit využití prosklené stěny. Ta může být ve formátu skládacím nebo posuvném a v obou případech zaručuje dokonalý přístup denního světla do vašeho domova. Řešení v podobě prosklené stěny se ideálně hodí třeba jako vstup na terasu nebo i na zahradu s bazénem.

Vchodové dveře

Do předsíně, vstupní haly či chodby můžete denní světlo vpustit pomocí vchodových dveří s proskleným bočním světlíkem, nadsvětlíkem, anebo rovnou i s prosklením křídla. Pokud byste se obávali narušení pocitu soukromí, lze samozřejmě prosklení zádveří realizovat některým z ornamentních skel: interiér i tak pěkně prosvětlí, ale nepůjde skrz něj vidět.

Optické triky pro případ nouze

Pakliže si z nějakého důvodu nemůžete dovolit větší počet nebo rozměry oken, zkuste si váš domov prosvětlit pomocí optických kouzel a triků:

  • Na zdech i nábytku používejte světlé barvy.
  • Místo matných povrchů volte raději ty lesklé, které odrážejí světlo.
  • Využijte k odrážení a rozptýlení světla rafinovaně rozmístěných zrcadel.
Rady a tipy

Rady a tipy

TTK vám pravidelně přináší nejzajímavější, nejpraktičtější a nejdůležitější informace, které potřebujete o dřevěných oknech, vchodových dveřích, posuvných stěnách a ostatním příslušenství vědět. Inspirujte se našimi radami a tipy.

Certifikáty

Certifikáty

TTK je držitelem systémové certifikace ISO 9001:2001 a všechny produkty mají Certifikáty o vlastnosti výrobku. TTK je také partnerem pro bezpečnost společnosti MAYER & CO BESCHLÄGE GMBH.

Naši prodejci

Naši prodejci

Naši prodejci eurooken se vyskytují po celé České republice a také máme několik obchodních zastoupení v zahraničí. Tato obchodní síť byla v roce 2002 propojena elektronicky a tím také dosáhla potřebné pružnosti a schopnosti reagovat na …

Časté dotazy

Časté dotazy

Při výběru vhodných oken, vchodových dveří či příslušenství pro váš byt nebo dům si kladete jistě spoustu otázek. Ty nejčastější jsme pro vás zodpověděli.