Proč jsou špaletová okna častokrát takovým problémem pro památkáře?

Vlastnit nemovitost v památkové zóně znamená bydlet v překrásném domě s historií, ale také mít více starostí při rekonstrukcích. Typickým problémem jsou okna. Abyste je vůbec mohli vyměnit, potřebujete stanovisko odboru památkové péče. A proč vlastně na oknech tolik záleží? Není důležitější fasáda nebo střecha?

Okna bohužel stárnou rychleji než jiné části domů. Jsou více namáhána a zejména ta staršího data výroby mají subtilní profily, které prostě nevydrží věčně. Pak přichází čas na výměnu či rekonstrukci.

Stará špaletová okna jsou ceněna a mnoho toho o domu vypoví

I rychlé opotřebování je důvodem, proč si památkáři autentická okna tolik cení. Čím jsou starší, tím větší jsou raritou. Původní okna pomáhají zachovat tradiční podobu domu, a i když se vytvoří moderní euro okna v podobném stylu, už nikdy nemá onu hodnotu stáří a nezaměnitelnou patinu.

Okna v minulosti podléhala módním vlnám, odborníci podle nich dokážou časově zařadit dobu výstavby či rekonstrukce domu. Někdy jsou okna na daném domě unikátem, jindy korespondují s okny v dané lokalitě.

Výměnu špaletových oken je třeba pečlivě zvážit

Odbor památkové péče před vydáním stanoviska posuzuje dokumentaci stávajícího a navrhovaného stavu oken, barevnost i výplně otvory. Zajímá ho také důvod výměny, který je třeba si dobře rozmyslet. Měnit stará okna jen tak z rozmaru se obvykle nevyplácí.

Původní dřevěná okna byla často zhotovena z částí, které se dají snadno rozebrat. Mnohdy je tedy lepší nahradit jen rozbitou část, a ne vyměňovat celé okno, které bez problémů funguje.

Jde přitom nejen o cenu, ale i o funkčnost. Moderní okna stavbu často tolik utěsní, že se následně objeví problémy s vlhkostí a plísněmi, vše pokračuje degradací podlah, nábytku a obkladů.

Okna v historických budovách je tedy vhodné nahrazovat až tehdy, kdy opravdu není jiné řešení. Repasovaná původní špaletová okna mohou nabídnout podobné vlastnosti jako jednoduchá okna s dvojsklem. Stačí se informovat u specialistů a samozřejmě věc projednat s památkáři.

 

 

Rady a tipy

Rady a tipy

TTK vám pravidelně přináší nejzajímavější, nejpraktičtější a nejdůležitější informace, které potřebujete o dřevěných oknech, vchodových dveřích, posuvných stěnách a ostatním příslušenství vědět. Inspirujte se našimi radami a tipy.

Certifikáty

Certifikáty

TTK je držitelem systémové certifikace ISO 9001:2001 a všechny produkty mají Certifikáty o vlastnosti výrobku. TTK je také partnerem pro bezpečnost společnosti MAYER & CO BESCHLÄGE GMBH.

Naši prodejci

Naši prodejci

Naši prodejci eurooken se vyskytují po celé České republice a také máme několik obchodních zastoupení v zahraničí. Tato obchodní síť byla v roce 2002 propojena elektronicky a tím také dosáhla potřebné pružnosti a schopnosti reagovat na …

Časté dotazy

Časté dotazy

Při výběru vhodných oken, vchodových dveří či příslušenství pro váš byt nebo dům si kladete jistě spoustu otázek. Ty nejčastější jsme pro vás zodpověděli.