Pravidelná péče o dřevěná okna šetří vaše náklady

Jarní úklid je ve všech domácnostech v plném proudu. Jste si jisti, že víte, jak pečovat o Vaše dřevěná okna správně?

Přinášíme Vám stručný návod:

 

Dřevěná okna pravidelně ošetřujte

Správné a pravidelné ošetřování Vašich dřevěných oken, jejich čistění a péče o povrchu laku Vám ušetří mnohonásobně vyšší náklady na renovaci povrchové úpravy či v nejhorším případě výměnu některých komponentů.

Okna doporučujeme ošetřit balzámem ihned po ukončení stavby a poté minimálně 2× do roka. Abyste maximálně prodloužili interval renovace povrchové úpravy dřevěných oken, je třeba minimálně 1x ročně okenní rámy čistit.

Na čištění oken používejte pouze běžné neutrální čistící prostředky. V žádném případě nepoužívejte abrazívní čistící písky a krémy, vyvíječe páry a silné alkalické čistící prostředky, které mohou narušit povrch oken. Také se vyvarujte použití čistidlům s obsahem kyselin a organických rozpouštědel, které dokáží poškodit povrch laku. Při čištění dřevěného okna za mokra používejte univerzální čistící prostředky pH neutrální nebo neutrální mýdla.

Poškození vznikají také vlivem počasí

Mikroskopické trhliny a drobná poškození vzniknou na oknech rychle. Způsobit je může například krupobití. Těmito trhlinami pronikne do dřeva voda a může způsobit mnohem rozsáhlejší poškození okna. U jehličnatého dřeva se projeví tzv. modráním dřeva. Někteří výrobci přípravků na péči o dřevěná okna nabízejí tzv. udržovací sadu, která většinou obsahuje speciální čistící emulzi a udržovací „mléko”, které mikrotrhliny uzavřou, vytvoří na dřevě ochranný film a zabrání vodě vniknout do dřeva.

Jak ošetřit povrchová poškození dřevěného okna

V případě mírného poškození povrchu nátěru, kdy je porušena jen konečná vrchní vrstva, poškození nezasahuje do hloubky dřeva a oprava probíhá co nejdříve po poškození – například po lehkém poškrábání, postupujte následovně:

  • poškozené místo vyčistěte
  • mírně jej zabruste brusnou houbičkou nebo brusným papírem zrnitosti 280,
  • důkladně místo zbavte prachu
  • poté jej ošetřete lazurou.

Doporučujeme provést minimálně 2 nátěry 30 minut po sobě, kdy se teplota okolního vzduchu pohybuje mezi +5 a 20°C, až docílíte výsledného odstínu, shodného s tím původním. Několikanásobné nátěry zvyšují odolnost proti povětrnostním vlivům. Používejte jemné štětce vhodné pro akrylátové nátěry. Pokud jste objevili vícero poškození, na závěr přetřete celou plochu od jednoho rohu rámu k druhému alespoň jednou vrstvou. Dávejte pozor na shodnost odstínů s ostatními natřenými plochami.

Pokud nevíte, kde byste čisticí prostředky pro péči o okna sháněli, obraťte se na nás.

Rady a tipy

Rady a tipy

TTK vám pravidelně přináší nejzajímavější, nejpraktičtější a nejdůležitější informace, které potřebujete o dřevěných oknech, vchodových dveřích, posuvných stěnách a ostatním příslušenství vědět. Inspirujte se našimi radami a tipy.

Certifikáty

Certifikáty

TTK je držitelem systémové certifikace ISO 9001:2001 a všechny produkty mají Certifikáty o vlastnosti výrobku. TTK je také partnerem pro bezpečnost společnosti MAYER & CO BESCHLÄGE GMBH.

Naši prodejci

Naši prodejci

Naši prodejci eurooken se vyskytují po celé České republice a také máme několik obchodních zastoupení v zahraničí. Tato obchodní síť byla v roce 2002 propojena elektronicky a tím také dosáhla potřebné pružnosti a schopnosti reagovat na …

Časté dotazy

Časté dotazy

Při výběru vhodných oken, vchodových dveří či příslušenství pro váš byt nebo dům si kladete jistě spoustu otázek. Ty nejčastější jsme pro vás zodpověděli.