Jak vánočně vyzdobit dřevěná okna a vchodové dveře

Ve vzduchu už visí kouzlo Vánoc, kuchyní se line vůně čerstvě upečeného cukroví a perníčků a děti se nemohou dočkat příchodu Ježíška. Také byste rádi podpořili slavnostní náladu hezkou adventní výzdobou, ale bojíte se, že byste si mohli poškodit nová okna nebo dveře? Dnes vám dáme několik jednoduchých tipů na výzdobu, která nemůže oknům ani dveřím nijak uškodit a vnese k vám domů kouzlo adventu.

Sjednoťte barevnost

Ještě než se pustíte do výroby vánočních dekorací, měli byste si udělat jasno v tom, do jakého stylu a jaké barevnosti chcete svou výzdobu ladit. V potaz byste přitom měli vzít jak styl a barvy zařízení vašeho interiéru, tak i typ oken a dveří. K dřevěným oknům se budou hodit spíše jednodušší dekorace z přírodních materiálů a pokud máte dřevěnou špaletu, klidně si můžete dovolit být v rámci vánoční výzdoby i velmi rustikální. Naopak, pokud máte doma okna dřevohliníková, zvolte výzdobu moderní až minimalistickou.

Zdobíme okna

Možností, jak si vyzdobit okna je spousta – pokud ale nechcete na svá nová okna nic lepit, stříkat ani malovat, podívejte se na naše tipy níže:

adventní okna
vánoční okna

Světélka

Jste-li fanoušci světelných dekorací, vyberte si takové, na kterých jsou LED diodky (halogenové žárovičky totiž vydávají teplo, což by se klidně při troše nepozornosti mohlo stát vašemu dřevěnému oknu osudným). Snad nemusíme ani říkat, že totéž platí o hořících svíčkách, ponechaných v blízkosti oken. Světélka také vybírejte podle toho, zda je chcete mít uvnitř nebo venku – venkovní světelné řetězy totiž potřebují mít trochu jiné parametry a vyšší odolnost.

Zdobení oken zevnitř

Zde můžete využít svou kreativitu a do výroby dekorací zapojit i děti – vystřihování sněhových vloček z papíru je zábavné a když je pak pomocí nití zavěsíte na konzoli, bude vaše okno vypadat jako z pohádky. K dřevohliníkovým oknům se zas budou velmi dobře hodit závěsy z různě velkých skleněných korálků, které jednoduše naaranžujete kolem konzole na záclony.

Zdobení oken zvenku

I z vnější strany mohou vaše okna vypadat krásně vánočně. Využijte venkovní truhlíky na květiny, které v zimním období vypadají prázdně a smutně, vyzdobte je chvojím, proutím, jmelím či šiškami a pro barevný efekt dodejte pár kousků sušeného ovoce. Chcete-li modernější variantu, posaďte na chvojí skleněné barevné koule různé velikosti.

Zdobíme vchodové dveře

V podstatě nejjednodušší variantou je umístit poblíž vchodových dveří květináč s naaranžovaným malým stromečkem nebo chvojím a dekoracemi, které budou ladit s těmi v oknech. Druhou možností je pak klasický vánoční věnec, vyrobený z chvojí, proutí nebo i korkových zátek a dozdobený třeba sušeným ovocem nebo bobulkami cesmíny či šípku.

Jak ale věnec na dveře připevnit bez kladiva a hřebíku? Na první pohled možná zapeklitá otázka, která však nabízí hned několik řešení. Pokud máte ve dveřích kukátko, máte napůl vyhráno – pokud jej odšroubujete, můžete si věnec přichytit vlascem, a i s tímto poutkem pak kukátko znovu zašroubovat. Další variantou je vytvořit věnci na vnitřní straně dveří jakési protizávaží (například interiérový věnec v podobném duchu, zhruba stejně těžký). Oba věnce pak spojíte stuhou, která povede přes horní okraj dveří.

Přejeme vám, aby se vám vaše výzdoba povedla a vdechla vašemu domu to pravé kouzlo Vánoc.

vánoční věnec
Rady a tipy

Rady a tipy

TTK vám pravidelně přináší nejzajímavější, nejpraktičtější a nejdůležitější informace, které potřebujete o dřevěných oknech, vchodových dveřích, posuvných stěnách a ostatním příslušenství vědět. Inspirujte se našimi radami a tipy.

Certifikáty

Certifikáty

TTK je držitelem systémové certifikace ISO 9001:2001 a všechny produkty mají Certifikáty o vlastnosti výrobku. TTK je také partnerem pro bezpečnost společnosti MAYER & CO BESCHLÄGE GMBH.

Naši prodejci

Naši prodejci

Naši prodejci eurooken se vyskytují po celé České republice a také máme několik obchodních zastoupení v zahraničí. Tato obchodní síť byla v roce 2002 propojena elektronicky a tím také dosáhla potřebné pružnosti a schopnosti reagovat na …

Časté dotazy

Časté dotazy

Při výběru vhodných oken, vchodových dveří či příslušenství pro váš byt nebo dům si kladete jistě spoustu otázek. Ty nejčastější jsme pro vás zodpověděli.