Historie dřevěných okenic a proč je chtít i dnes

Dřevěné okenice jsou architektonickým prvkem, který provází lidská obydlí už po stovky generací. To, že vypadají dobře, je jen třešinka na dortu – jejich hlavní funkcí totiž od počátku byla ochrana interiéru před deštěm, regulace přístupu slunečního svitu do domu a v neposlední řadě také větrání. Vždyť okenice se v oknech objevily mnohem dříve než samotné skleněné okenní výplně! A vše nasvědčuje tomu, že ani v budoucnu neztratí dřevěné okenice své kouzlo a popularitu.

Historicky první okenice

Mají svůj původ pravděpodobně v antickém Řecku, kde poskytovaly příjemný chládek v místním subtropickém klimatu a zajišťovaly správnou cirkulaci vzduchu. Tenkrát se ale nevyráběly ze dřeva, nýbrž z mramoru. Z Řecka se pak koncept okenic rozšířil po celém Středomoří a jejich podoba se začala pozvolna měnit – mramor nahradilo dřevo a vznikly první pohyblivé okenice, které umožňovaly regulovat přístup vzduchu a slunečních paprsků do místností.

dům s okenicemi
červené okenice

Okenice ve středověku

Ve středověké Evropě byly rozšířené především celistvé okenice, které mimo jiné zabraňovaly přístupu hmyzu do domácností. Kvůli zvýšení bezpečnosti se tyto okenice někdy zavíraly na těžké železné závory. Zhruba od druhé poloviny 15. století se začaly v architektuře objevovat skleněná okna – jejich cena byla ale v tu dobu poměrně závratná, proto se často sklo objevovalo jen v horních částech oken, spodní polovina zůstávala zakrytá okenicí. Kompletně prosklená okna se začala objevovat až někdy začátkem 18. století. Od té doby začala hrát svou roli také dekorativní funkce okenic, které byly předtím záležitostí čistě praktickou.

Okenice v Novém světě

Koncept okenic s sebou do Ameriky přivezli španělští kolonizátoři. Jejich popularita se rychle rozšířila po celých státech, především po těch jižních, kde se nacházely rozsáhlé bavlníkové plantáže. Okenice, které se tenkrát objevovaly na oknech honosných sídel, byly téměř vždy natřeny bílou barvou a staly se fenoménem, jakýmsi symbolem té doby.

Proč si pořídit okenice i dnes

Ani s postupem času totiž neztratily okenice své kouzlo – jako mávnutím kouzelného proutku dodají vašemu domu rustikální nebo středomořský ráz. V dnešní době si navíc můžete vybrat z široké palety barev a provedení, které ozdobí jakékoli okno. V létě pak navíc oceníte i jejich původní praktickou funkci, až vám poskytnou vítaný stín a chládek.

okno s okenicemi

U nás v TTK vyrábíme kvalitní dřevěné okenice už čtvrt století. A vybere si tu opravdu každý – okenice vyrábíme s vystupující i zapuštěnou lamelou, rámové, prkenné i vnitřní a v celé škále barevných provedení.

Rady a tipy

Rady a tipy

TTK vám pravidelně přináší nejzajímavější, nejpraktičtější a nejdůležitější informace, které potřebujete o dřevěných oknech, vchodových dveřích, posuvných stěnách a ostatním příslušenství vědět. Inspirujte se našimi radami a tipy.

Certifikáty

Certifikáty

TTK je držitelem systémové certifikace ISO 9001:2001 a všechny produkty mají Certifikáty o vlastnosti výrobku. TTK je také partnerem pro bezpečnost společnosti MAYER & CO BESCHLÄGE GMBH.

Naši prodejci

Naši prodejci

Naši prodejci eurooken se vyskytují po celé České republice a také máme několik obchodních zastoupení v zahraničí. Tato obchodní síť byla v roce 2002 propojena elektronicky a tím také dosáhla potřebné pružnosti a schopnosti reagovat na …

Časté dotazy

Časté dotazy

Při výběru vhodných oken, vchodových dveří či příslušenství pro váš byt nebo dům si kladete jistě spoustu otázek. Ty nejčastější jsme pro vás zodpověděli.