Eurookna a dřevohliníková okna – jaké si vybrat?

Na okenní systém jsou kladeny značné nároky. Jsou určujícím faktorem pro kvalitu bydlení a proto bychom měli věnovat velkou pozornost při výběru. Jaké parametry ale sledovat?

Ve zkratce: především by okna měla poskytovat dokonalou tepelnou i zvukovou izolaci – nikdo nechce doma slyšet hluk z ulice, ani mít v létě vedro a v zimě zimu. Určitě se Vám okna musí i líbit – tedy výběr tvaru, barvy a dekoru okna je neméně důležitým faktorem výběru.

Dbát je potřeba i na kvalitu materiálu (špatně upravená okna se mohou „kroutit“, loupat apod.), světelnou propustnost skla (běžně se řeší problém s výběrem – dvojsklo nebo trojsklo?) a v neposlední řadě se musí počítat i s náklady na nutnou údržbu oken. Jaké jsou a jak velké jsou ale rozdíly mezi dřevěnými a dřevohliníkovými okny?

Eurookna – klady a zápory

Dřevěná okna nebo-li eurookna jsou pro svou dlouhou životnost, kterou můžete počítat minimálně na několik desítek let, velmi oblíbeným řešením. Dřevo je jediným materiálem, který prokazuje nejlépe svou životnost. Ve starých budovách dřevěná okna slouží několik desítek let, někdy i déle – a to i přes fakt, že po celou dobu nebyla ošetřena ochrannými nátěry. Současný pokrok v nátěrových technologiích dlouhou životnost eurooken někdy až násobně prodlužuje.

Dřevěná okna se vyznačují vysokou teplotní roztažitelností a jejich povrchovou úpravu a tvar nepoškodí ani zahřátí na až osmdesát stupňů Celsia. Naopak roztažnost vlivem vlhkosti patří do jisté míry mezi nevýhody. Můžete ji ovšem sami eliminovat tím, že budete dostatečně větrat a o dřevo pravidelně pečovat. Nejvíce efektivní způsob větrání je nárazové větrání, společně s průvanem na cca 10 minut. Teplota v interiéru by nikdy neměla klesnout pod 15 °C. V případě novostaveb by se mělo v zimě současně topit i větrat.

Dřevohliníková okna – klady a zápory

Okna kombinující dřevo a hliník zachovávají v interiéru charakteristický vzhled přírodního materiálu a optimálně chrání dřevěný povrch před účinky povětrnosti, přičemž vyžadují méně péče. Jsou odolnější proti mechanickému poškození, zajišťují delší barevnou stálost a není třeba je natírat. Dřevohliníková okna jsou velmi rozšířena v Rakousku a Německu.

Nevýhodou dřevohliníkových oken je investiční náročnost (jejich cena bývá o cca 50% vyšší než je tomu u oken dřevěných), avšak investice se vrátí tím, že okno nemusíme nikdy udržovat.

Porovnání oken TTK

Parametr

Eurookna

Dřevohliníková okna

Odolnost proti hluku 8/10 10/10
Tepelná propustnost 9/10 10/10
Materiál 9/10 10/10
Nabízené sklo dvojsklo i trojsklo dvojsklo i trojsklo
Povrchová úprava slinovrstvá lazura, impregnace slinovrstvá lazura, impregnace
Venkovní opláštění ředsazený hliníkový profil s termoizolační vrstvou
Koeficient propustnosti skla Ug=0,5 – 1,1 Wm – 2 K – 1 Ug=0,5 – 1,1 Wm – 2 K – 1
Kování celoobvodové kování MACO, dva přídavné bezpečnostní body celoobvodové kování MACO, dva přídavné bezpečnostní body
Údržba pravidelné používání ošetřovací sady na bázi leštěnky, po cca 15-20 letech renovace nátěru z venkovní strany

(Ug je součinitel prostupu tepla oknem do místnosti)

Kvalitní eurookna a dřevohliníková okna vám pomohou snížit energetickou náročnost vašeho domu. Úspora v této oblasti je podporována rovněž státem, a to programem Nová zelená úsporám, kde je možno na výměnu oken získat dotaci. Podmínkou je, že spotřeba energie klesne alespoň o 20 %.

Rady a tipy

Rady a tipy

TTK vám pravidelně přináší nejzajímavější, nejpraktičtější a nejdůležitější informace, které potřebujete o dřevěných oknech, vchodových dveřích, posuvných stěnách a ostatním příslušenství vědět. Inspirujte se našimi radami a tipy.

Certifikáty

Certifikáty

TTK je držitelem systémové certifikace ISO 9001:2001 a všechny produkty mají Certifikáty o vlastnosti výrobku. TTK je také partnerem pro bezpečnost společnosti MAYER & CO BESCHLÄGE GMBH.

Naši prodejci

Naši prodejci

Naši prodejci eurooken se vyskytují po celé České republice a také máme několik obchodních zastoupení v zahraničí. Tato obchodní síť byla v roce 2002 propojena elektronicky a tím také dosáhla potřebné pružnosti a schopnosti reagovat na …

Časté dotazy

Časté dotazy

Při výběru vhodných oken, vchodových dveří či příslušenství pro váš byt nebo dům si kladete jistě spoustu otázek. Ty nejčastější jsme pro vás zodpověděli.