Dřeviny, které používáme při výrobě eurooken

Základem výroby dřevěných oken je samozřejmě přírodní dřevo. Toho je však na světě spousta druhů, které se od sebe liší nejen barvou, ale také tvrdostí a výrazností letokruhů. K výrobě našich dřevěných oken používáme nejčastěji 4 různé dřeviny – smrk, dub, borovici a meranti. V dnešním článku se dozvíte, jaké jsou jednotlivé charakteristické rysy a přednosti každého z nich.

Smrk

Smrkové dřevo je smetanově bílé až do okrova a časem získává lehký stříbřitý nádech. Téměř neobsahuje suky a má také mnohem méně pryskyřice než jiná dřeva, což usnadňuje jeho opracovatelnost. Na rozdíl od ostatních dřevin si smrkové dřevo poměrně dobře udržuje svůj vzhled a barevnost. Velmi dobře ale také přijímá barvy i mořidla – je tedy jen na vás, jakou upřednostníte jeho finální podobu. I když je smrkové dřevo měkké, je také pružné a houževnaté a dobře snáší teplo i zimu.

smrkové dřevo

Dub

Příjemně světle hnědé dubové dřevo ve srovnání s ostatními odolává lépe vlhkostním a teplotním změnám. Je symbolem trvanlivosti a stability – dubové dveře tu budou ještě pro vaše vnoučata. Dubové dřevo navíc vyniká pěknou, až divoce působící kresbou. Jeho jediným mínusem je možná horší výdrž dodatečné povrchové úpravy – vzhledem k velmi zajímavé kresbě přírodního dubu to však nemusí být úplně na škodu.

borové dřevo

Borovice

Borové dřevo je smetanově bílé s červenohnědým jádrem, má krásně výrazné letokruhy a obsahuje poměrně vysoký podíl smůly (pryskyřice). Díky tomu sice přijímá nátěry a mořidla o něco hůře než třeba smrk, ale zase mnohem lépe odolává vlivu vlhkosti. Podíl pryskyřice také výrazně prodlužuje trvanlivost a odolnost borového dřeva, a to jak vůči povětrnostním vlivům, tak i vůči dřevokazným škůdcům.

Meranti

Meranti je exotická dřevina, původem z Malajsie. Toto dřevo je oblíbené nejen pro zajímavý, oku lahodící vzhled i krásnou načervenalou barvu, ale také pro své dobré tepelně-izolační vlastnosti a vysokou odolnost proti houbám, plísním a dřevokaznému hmyzu.

Rady a tipy

Rady a tipy

TTK vám pravidelně přináší nejzajímavější, nejpraktičtější a nejdůležitější informace, které potřebujete o dřevěných oknech, vchodových dveřích, posuvných stěnách a ostatním příslušenství vědět. Inspirujte se našimi radami a tipy.

Certifikáty

Certifikáty

TTK je držitelem systémové certifikace ISO 9001:2001 a všechny produkty mají Certifikáty o vlastnosti výrobku. TTK je také partnerem pro bezpečnost společnosti MAYER & CO BESCHLÄGE GMBH.

Naši prodejci

Naši prodejci

Naši prodejci eurooken se vyskytují po celé České republice a také máme několik obchodních zastoupení v zahraničí. Tato obchodní síť byla v roce 2002 propojena elektronicky a tím také dosáhla potřebné pružnosti a schopnosti reagovat na …

Časté dotazy

Časté dotazy

Při výběru vhodných oken, vchodových dveří či příslušenství pro váš byt nebo dům si kladete jistě spoustu otázek. Ty nejčastější jsme pro vás zodpověděli.