Děti a okna – jak předcházet nehodě

Každý, kdo má doma malé dítě vám potvrdí, jak neuvěřitelně zvídavá, šikovná a rychlá dovedou tato milá stvoření být. Jakmile se děti naučí samy pohybovat, je zapotřebí neustálá a stoprocentní pozornost, abychom byli schopni včas zabránit případné nehodě.

Děti se učí a poznávají okolní svět všemi smysly – takže ochutnávají, očichávají a osahávají všechno, co jim přijde do cesty. A rozhodně je nepodceňujte – nějaká klička, která otevírá okno, pro ně rozhodně není žádnou překážkou. Jak tedy správně zabezpečit okna před otevřením malými dětmi?

dítě u okna

Prosté ale účinné

Jako u mnoha jiných otázek je i zde nejsnazší řešení také nejúčinnější. Jmenuje se dětská pojistka. Na trhu je jich k dispozici celá řada různých druhů – vyberte si takovou, kterou snadno nainstalujete bez poškození okna a jeho okolí, a máte po starostech.

Bezpečnostní kování

Dalším možným řešením je uzamykatelná okenní klika. Kliku tak jednoduše zamknete v zavřené poloze a můžete být v klidu. Výhodou tohoto řešení je i fakt, že všechny kliky budete moci zamykat a odemykat pomocí jednoho klíče.

Řešení 21. Století

Pokud jste fanouškem moderních technologií, mohl by se vám zamlouvat elektronický systém monitoringu otevřených oken. Ten funguje na principu senzorického čipu, umístěného v křídle okna. Jakmile čip zaznamená pohyb, upozorní vás na to zvukový signál.

Bezpečné zasklení

Abyste předešli úplně všem možným rizikům, vyberte si do svých nových oken zasklení z tepelně tvrzeného nebo přímo bezpečnostního skla. Takové sklo je téměř nerozbitné a ochrání tak jak vaše děti před zraněním, tak i váš majetek před nevítanými návštěvníky zvenčí.


Normy v ČR

V České republice neexistuje žádná norma, jež by specifikovala správné použití bezpečnostního skla. My však víme, že klasické sklo se pro použití v určitých dispozicích nehodí, a to nejen kvůli možnému poranění při jeho rozbití. Inspirovali jsme se proto u norem v zemích na západ od nás, jako je Rakousko, Švýcarsko či Německo, kde se problematika použití bezpečnostního skla standardně řeší. V důsledku toho tedy používáme bezpečnostní sklo pro:

  • všechna okna, která jsou pod úrovní 800 mm od venkovní nebo vnitřní podlahy,
  • všechny celoprosklené prvky, které jsou osazené k úrovni podlahy (dveře, HS portál, fixní zasklení apod.),
  • všechna okna s jednotnou plochou skla nad 3 m2
Rady a tipy

Rady a tipy

TTK vám pravidelně přináší nejzajímavější, nejpraktičtější a nejdůležitější informace, které potřebujete o dřevěných oknech, vchodových dveřích, posuvných stěnách a ostatním příslušenství vědět. Inspirujte se našimi radami a tipy.

Certifikáty

Certifikáty

TTK je držitelem systémové certifikace ISO 9001:2001 a všechny produkty mají Certifikáty o vlastnosti výrobku. TTK je také partnerem pro bezpečnost společnosti MAYER & CO BESCHLÄGE GMBH.

Naši prodejci

Naši prodejci

Naši prodejci eurooken se vyskytují po celé České republice a také máme několik obchodních zastoupení v zahraničí. Tato obchodní síť byla v roce 2002 propojena elektronicky a tím také dosáhla potřebné pružnosti a schopnosti reagovat na …

Časté dotazy

Časté dotazy

Při výběru vhodných oken, vchodových dveří či příslušenství pro váš byt nebo dům si kladete jistě spoustu otázek. Ty nejčastější jsme pro vás zodpověděli.